Huippu-urheilulinjan Syksy 2017

Elokuun puolivälissä, tehokkaan yli kahden kuukauden kesäharjoittelujakson jälkeen, urheilijat ja valmentajat kokoontuivat Kittilään kouluvuoden alkaessa. Uusi ryhmä uusine valmentajineen oli valmiina toimintaan. Edelliseltä kaudelta ryhmässä jatkoivat urheilijat Leo Aatamila, Lauri Aatamila sekä Wilhelm Wikström. Uutena mukaan oli tullut Sebastian Soikkanen. Valmennustiimissä neljättä vuotta jatkoi Eetu Virranniemi. Jukka Markkanen teki paluun kolmen vuoden tauon jälkeen huippu-urheilulinjan päivittäisvalmennukseen. Aivan uutena valmentajana mukaan astui linjan entinen urheilija Juho Sattanen.

Toiminta polkaistiin käyntiin 10.-13.8.2017 Kittilässä käydyllä fysiikkaleirillä. Ohjelma piti sisällään mm. yleisurheilua, maastopyöräilyä, tennistä, voimaharjoittelua sekä joogaa. Ensimmäiset päivät näyttivät että kaudelle 2017 -2018 on saatu koottua yhteen hiileen puhaltava ja tiivis ryhmä. Ensimmäinen lajiharjoittelujakso alkoi 23.8. Sveitsin Saas Feessa. Leirillä pääsimme avaamaan kauden hyvissä, melko helpoissa olosuhteissa. Lunta oli riittävästi ja rinteen helppo pinta mahdollisti tuntuman löytymisen kesän tauon jälkeen. Laskupäiviä leirillä tuli kaikkiaan kymmenen. Leiri päättyi 7.9. minkä jälkeen vuorossa oli kahden viikon palautumis- ja oheisharjoittelujakso kotona.

Toinen leiri alkoi 21.9. päättyen 5.10. Leiri käytiin Itävallan Hintertuxissa ja se piti sisällään yksitoista laskupäivää. Tuona aikana Hintertuxiin satoi jonkun verran uutta lunta joten olosuhteet ja rinteen pinta vaihtelivat. Vaihtelevat olosuhteet mahdollistavat tehokkaasti uuden oppimisen sillä urheilijat huomasivat että onnistunut suoritus vaatii sopeutumisen ja muuntautumiskykyä vallitseviin olosuhteisiin. Sama pätee kilpailuissa. Kolmas leiri alkoi niin ikään Hintertuxissa 17.10. puolentoista viikon mittaisen tauon jälkeen. Laskupäivä leirillä tuli kaikkinensa kaksitoista. Myös Levin alppikoulun kummiurheilija Joonas Räsänen pistäytyi harjoittelemassa kanssamme.

Leirityskauden jälkeen kilpailuihin valmistava kausi jatkuu Levillä. Kolmas leiri päättyy 1.11. ja lajiharjoittelu jatkuu Levillä 7.11. Kilpailukausi alkaa Levin FIS -kilpailuilla 17.11. Siihen mennessä huippu-urheilulinjalla on takanaan noin 40 lajiharjoittelupäivää. Kilpailuja kauden aikana tulee jouluun mennessä kaksitoista ja koko kaudella yhteensä noin 45 kpl. 

Lue myös nämä

Tule tutustumaan toimintaamme!

28.10.2018

Levi Snow Sport Academy GoExpo Winter 2018 messuilla 2. - 4.11.2018

Levi Snow Sport Academy ja Lapin Urheiluakatemia yhteistyöhön

29.03.2018

Järjestämme ensi vuonna (2018-2019) alppihiihdon sekä FreeRiden yläkoululeiritystä yhdessä Lapin Urheiluakatemian yläkouluakatemian kanssa.

Ilmoittautumisaikaa on jatkettu 15.1.2018 asti

08.01.2018 - Urheilutoiminta

Ski Sport Finlandin uutiskirje, olkaa hyvä!

Älä missaa hakuaikoja!

12.12.2017 - Koulutustoiminta | Urheilutoiminta