Järjestämme ensi vuonna (2018-2019) alppihiihdon sekä FreeRiden yläkoululeiritystä yhdessä Lapin Urheiluakatemian yläkouluakatemian kanssa.

Yläkouluakatemian kautta järjestetään yhteensä viisi leiriä, joista kaksi fysiikka leiriä Rovaniemen upeassa urheiluopistomiljöössä ja kolme lumileiriä Levillä. Fysiikkaleireillä toimintaa on paljon myös muiden lajiryhmien edustajien kanssa, joka tuo varmasti oman lisänsä nuorten leirikokemukseen harjoittelun lomassa.

Uutuutena mukana myös FreeRide toiminta, joka pohjautuu syksyllä 2018 alkavaan FreeRide –koulutukseen Levin alppikoulussa toisen asteen opiskelijoille. Siinä yhdistellään freestylen sekä vapaalaskun elementtejä, niin laskemisen kuin olosuhteiden huomioimisen näkökulmasta.

Levin alppikoulun yläkoululeiritys

 

Levin alppikoulu ja Lapin urheiluakatemia yhteistyöhön - Levin Alppikoulu 3Levin alppikoulu ja Lapin urheiluakatemia yhteistyöhön - Levin Alppikoulu 2

Lue myös nämä

Ilmoittautumisaikaa on jatkettu 15.1.2018 asti

08.01.2018 - Urheilutoiminta | Levin Alppikoulu

Ski Sport Finlandin uutiskirje, olkaa hyvä!

Älä missaa hakuaikoja!

12.12.2017 - Koulutustoiminta | Urheilutoiminta | Levin Alppikoulu

Mikä Alppikoulu? Leviläiset vastaavat

25.11.2017 - Koulutustoiminta | Urheilutoiminta | Levin Alppikoulu

Huippu-urheilulinjan syksy 2017

01.11.2017 - Urheilutoiminta | Levin Alppikoulu

Huippu-urheilulinjan Syksy 2017